Wednesday, October 7, 2020

Testament Izaka

 

TESTAMENT ISAKA

 

1 U ime Oca, Sina, I Svetoga Duha, Jedinoga Boga.

Počinjemo sa pomoću Božijom kroz njegovo posredovanje da slavimo smrt patrijarha (praoca) Isaka, sina patrijarha Abrahama, i njegovo uznesenje iz njegova tijela na ovaj dan, koji je dvadeset i osmi mjeseca Misra. ''Neka blagoslov njegova posredovanja bude sa nama i zaštiti nas od iskušenja neprijatelja! Amin!

(Sad patrijarh Isak je napisao ovaj testament i naslovio ga riječima upute Jakova njegova sina i svih onih koji behu sakupljeni sa njim.)

On reče, ''Čujte, moja braćo i moji voljeni, uputu ovoga govornika i ovaj lijek. Jer put Božji ide zauvek, ne slušajte samo sa neporočnim ušima tijela, već također sa dubinom srca i iskrenom vjerom bez dvojbe, kako je pisano, ' Gle, čuli ste čvrstu riječ šta će čovijek postati. Ako je on čuo sa čistim srcem, Bog će dati mu sažaljenje kad on pita za nešto od njega.'

''I također je pisano, Nema koristi za nekoga da pita Boga za što ljudska bića traže na zemlji. I ako Bog nam je dao vlast na zemlji, tad koliko više je napredan onaj koji je čvrst u vjeri u riječi Božjoj, i drži je čvrsto bez dvojbe i sa ispravnim srcem do znanja zapovijesti Božijih i priča njegovih svetaca, jer on će biti naslednik kraljevstva Božijeg.

''Jer gle, Bog je sažaljiv i milostiv, onaj koji je primio sebi lopove i poreznike u prošlim vremenima zbog iskrenosti njihove vjere koja dolazi od Boga. I Bog, štaviše, je sa dobom što dolazi.''

 

2 Bilo je to, kad se vreme približilo za našeg oca Isaka, oca očeva, da ode sa ovoga svijeta i da izađe iz svoga tijela, da Samilosni, Milostivi Jedini posla njemu glavnoga anđela Mihaila, onoga koga je poslao njegovu ocu Abrahamu, u jutro dvadeset i osmog dana mjeseca Misra.

Anđeo mu reče, ''Mir neka je na tebe, O izabrani sine, našega oca Isaka!''

Sad bio je uobičajeno svaki dan za svete anđele da govore sa njim. I on je klanjao i video da anđeo nalikuje njegovu ocu Abrahamu. Tad on otvori njegova usta, zaplaka glasno, i reče radosno sa uzvikivanjem. ''Evo, ja sam vidio tvoje lice kao da sam vidio lice milostivog Stvoritelja.''

Tad anđeo mu reče, ''O moj voljeni Isak, Ja sam poslan tebi ispred prisustva živoga Boga da te uzmem u nebo da budeš sa svojim ocem Abrahamom i svim svetima. Jer tvoj otac Abraham te čeka, on sam će doći po tebe, ali sad on se odmara. Tamo je pripremljeno za tebe prijestolje pored tvog oca Abrahama, također za tvog voljenog sina Jakova. I svi vi ćete biti iznad svakog drugog u kraljevstvu nebeskom u slavi Oca i Sina i Svetoga Duha. Vi čete biti povjereni sa ovim imenom za sve buduće naraštaje: Patrijarsi. Tako vi čete biti oci cijelome svijetu, O vjerni starješino, naš oče Izak.''

Isak odgovori, govoreći anđelu, ''Ja sam uistinu začuđen vama. Nisi li ti moj otac Abraham?'' Tad reče anđeo njemu, ''Ja nisam tvoj Otac Abraham, već ja sam onaj koji služi tvoga oca Abrahama. I sad raduj se i budi sretan, jer ti nečeš biti obuzet bolešću i nečeš biti uzet u smrti sa bolom već sa radošću. Ti češ steći počinak zauvek i ići češ iz zatvorenosti u prostranost. I ići češ dalje da se raduješ čemu nema kraja, i svjetlu i blaženstvu koje nema kraja, i da uzvikuješ i raduješ se bez prestanka.

''I sad, činite po volji i namjestite svoju kuću u red, jer ići češ odavde u večni počinak. Međutim, blaženstvo će biti na ocu koji rodio te i na potomcima koji će doći poslije tebe!''

Sad kad je naš otac Jakov čuo ih da govore na ovaj način jedan s drugim, on je počeo da ih sluša, ali nije govorio. Tad naš otac Isak reče anđelu sa strpljenjem i poniznošću, ''Šta da radim sad u odnosu na svjetlo moga oka, moj voljeni Jakove? Ja se bojim za njega zarad Ezava. Ti, naravno, znaš celu priču.''

Tad anđeo reče mu, ''Moj voljeni Isak, svi ljudi koji su na svetu, kad bi bili sakupljeni zajedno na jedno mjesto, ne bi mogli da ponište tvoj blagoslov na Jakova, jer, u to vrijeme kad si ga blagoslovio, on je bio blagoslovljen od vrhovnog Boga, također od Sina i Svetog Duha, i od tvog oca Abrahama, svi od njih odgovoriše, govoreći, 'Amen.'  Željezo (mač?) neće ga plašiti, ali on će neizmjerno jak i steći će vrhovnu vlast. Tad on će postati otac mnogih naroda, i dvanaest plemena će izaći iz njega.'' Tad Isak reče anđelu, ''Ti si obavesti me i donio mi dobre vjesti. Ali nemoj da Jakov čuje, jer biti će tužan i uznemiren, jer ja nisam nikad nanio bol njegovu srcu uopšte.''

Tad anđel Gospodnji reče, ''O moj voljeni Isak, svi pravednici koji izađu iz svojih tijela imaju blaženost, i oni su blaženi kad vide Boga, Milostivog, Samilosnog. Ali jao, jao tri puta, grešniku kad je bio rođen na zemlji, jer on ima mnoge bolove. Ti češ učiti tvoje sinove tvojim putevima i zapovestima tvoga oca – sve njih koje on zapovedi ti. I ne krij ove stvari od Jakova, da one budu podsetnik naraštaju njegovih potomaka nakon njega, tako da verni mogu čuvati ih i sa njima steći život večan, koji je zauvek.  Ali uzeti u obzir  vašu zabrinutost. Vidi, ja dođoh tebi sa radošću, brzo. Mir koji Gospod dade, Ja dajem tebi. A sad ja idem brzo jedinomu koji posla me.''

3 Kad je anđeo rekao ovo, on ustane sa kreveta našeg oca Isaka i odmaknu se od njega. Isak je gledao u njega i bio začuđen onim šta je čuo i vidio.  Tako je on rekao, ''Ja neću videti svetla dok ne pošalješ po mene.''

Dok je on razmišljao o ovome, Jakob dođe pravo na vrata od očeve sobe. Anđeo je već bacio san na njega kako bi sprečio da ih on čuje. Tako kad je on ušao u mjesto za odmor svoga oca, on reče, ''Oče sa kim ti pričaš?'' Isak njegov otac reče mu, ''Sad me moraš poslušati, moj sine. Riječ je poslana tvome časnom ocu da će biti uzet od tebe, O moj sine Jakov.'' Tad Jakob zagrli svoga oca i zaplaka, govoreći, ''Moja snaga je otišla od mene, hočeš li me učiniti siročetom, O moj oče, tako da ću ovaj dan postati jadan?'' Opet on zagrli našeg oca Isaka i poljubi ga, oboje njih plakaše dok nisu bili iscrpljeni i umorni.

Tad Jakov reče, ''O oče, ja ću otići s tobom i neću te dati da ideš gore.'' Ali Isak mu reče, ''Moj sine, ovo nije za mene da činim, O moje dijete i moj voljeni Jakove, ali ja zahvaljujem Bogu da ti također postaneš otac i da ostaneš dok ne budeš pozvan.... Kako je moj otac Abraham obavestio me, ja ne mogu da odložim postrani ni jedan dio određenja, koje vrijedi za svakoga, tako će se dogoditi, jer što je pisano nije da se bude razočaran. Ali Bog zna, moj sine, da moje srce je teško zarad tebe. Ipak sam sretan u mom odilasku Gospodu. Tako kako si sad uvidio veličinu u Duhu, ostavi se ovog plakanja i jadikovanja.

''Slušaj, moj sine, da bih ti rekao i dao ti razumevanje o prvome čoveku, Mislim na našega oca Adama, stvorenoga, koga Bog oblikova sa sopstvenom rukom, tako i našu majku Evu, također Abel i Set i naš otac Enoh (Enoš?) i Mahalalel, otac Metusaleha, i Lameh, otac Jaredov i Enoš (Enoh?), otac našeg oca Noa i njegovi sinovi, Šem, Ham i Jafet, i nakon njih Finej i Kenan i Noa (?) i Eber i Reu i Tera i Nahor i moj otac Abraham i Lot sin od njegova brata.  Sve ove smrt uze osim našeg oca Enoha, savršenoga koji se uzdigao u nebesa.

''I nakon ovog doći će dvanaest divova (plemena?). Tad će doći Isus Mesija od toga potomstva iz djevice zvane Marija. I Bog će postati utjelovljen u njemu do završetka stotine godina.

 

4 A Isak je uobičavao postiti svaki dan, ne prekidajući svoj post do večera. Prinosio bi žrtve za sebe i za sav narod svoje kuće, zarad spasenja njihovih duša. On bi ustajao na molitvu usred noći, i u doba dana on bi molio se Bogu. On je držao tako radeći ovo za mnoge godine. Također bi postio tri četrdeset dana perioda, svaki put četrdeset dnevni period bi došao. I on ne bi jeo mesa niti pio vina ceo svoj dugi život. On također ne bi uživao u ukusu voća, niti bi spavao na krevetu, jer je bio privržen da se moli svaki dan i molio bi Boga sav svoj život.

Tako kad je svjetina čula da čovjek Božji se pojavio, oni je sjatiše njemu iz svih krajeva i mjesta da čuju njegovu uputu i životodavne preporuke i da budu sigurni da duh Božiji govori u njemu. Tad velikaši koji su skupili se ka njemu rekoše, ''Šta je ova moč koja silazi na tebe nakon vremena kada svjetlost tvoga vida ode od tebe, i kako si odgodio da vidiš sad?''

Tad vjerni starac se nasmješi i reče im, ''Kao za one koji su predstavili se, ja ću ih obavijestiti da Bog me izliječio kad je vidio da sam se približio blizu vrata smrti. On nagradio me sa ovom čašću u mojoj starosti da budem sveštenik Gospodnji.''

Tad netko (Jakov?) reče mu, ''Počni za mene razgovor da bih bio utješen njime i držao čvrsto ga.'' I naš otac Isak reče mu, ''Ako govoriš u ljutnji, čuvaj sebe od ogovaranja i čuvaj se praznog hvalisanja. Gledaj da ne razgovaraš sam sa ženom. Budi pažljiv da zla riječ ne izađe iz tvojih usta. Čuvaj svoje tijelo, da bude čisto, jer ono je hram Svetoga Duha, koji živi u njemu. Vodi računa o manjim funkcijama tvoga tijela, da bude čisto i sveto. Gledaj da ne činiš svašta sa svojim jezikom da zla riječ ne izađe iz tvojih usta.

Čuvaj se širenja svojih ruku onomu šta ne poseduješ. Ne prinosi prinos kada nisi obredno čist, okupaj se u vodi kada namjeravaš da priđeš oltaru. Ne miješaj svoje misli sa mislima svijeta, dok stojiš na oltaru u prisustvu Boga. Učini svoj prinos tako da budeš mirotvorac između ljudi. Kako si pripravljen da prineseš tvoju žrtvu Bogu, kad se pomakneš prema prilazu oltaru, ti češ moliti Boga stotinu puta bez prestanka.

Na početku ti češ izgovarati hvale, kako slijedi, 'O Bože, neshvatljivi, koji ne možeš biti istražen, posjedniče moči, izvoru čistoće, očisti me svojom milošću, slobodan dar od tebe ka meni. Jer ja sam stvorenje od mesa i krvi, koji pribježe tebi. Ja znam za moju nečistotu, i sigurno ti češ očistiti me, O Gospode.

Jer vidi, moja sudbina je u tvojim rukama i moje pribježište je u tebi. Ja znam moj grijeh, tako očisti me, O Gospode, da bih mogao uči u tvoje prisustvo sa samopoštovanjem. Sad moji prekršaji su teški, Ja sam prišao blizu vatre koja gori. Tvoja milost je na svim stvarima, tako da možeš odnijeti sva moja sagrešenja. Oprosti mi, čak meni, grešniku. I oprosti svim svojim stvorenjima koje si oblikovao, ali koji nisu čuli i spoznali te.

'' Ja sam kao svi koji su u tvojoj slici. Okrenuo sam se od činjenja onoga šta je zabranjeno za mene. Došao sam ti i ja sam tvoj sluga i grešni sin tvoga naroda, a ti se veoma oprostiv. Oprosti mi milostivošću koja dolazi iz tebe, i čuj moje moljenje da ja budem vrijedan stajati za tvojim svetim oltarom. Neka ova žrtva paljenica bude prihvatljiva tebi.  Ne okreći me mome neznanju zarad mojih grehova. Primi me kao izgubljenu ovcu. Neka Bog koji je pribavio za našeg oca Adama, i Abela i Noja, i našeg oca Abrahama, bude s tobom, O Jakove, i sa mnom također. Primi moju žrtvu od mene.'

''Tako ako si pristupio i učinio ovako prije svog uspona na oltar, tad prinesi svoju žrtvu. Ali voditi češ brigu i biti obaviješten da ne žalostiš duh Gospodnji. Jer rad sveštenstva nije lak, jer je službeno za svakog sveštenika, od danas do ispunjenja poslednjeg naraštaja i kraja sveta, da on ne bude ispunjen pijenjem vina niti da je zadovoljan jedenjen hleba, i da on ne treba da govori o brigama svijeta niti slušati onoga koji priča o njima. Ali sveštenici moraju uložiti sve napore i njihove živote u molitvi i punoći gledanja i čuvanja u pobožnosti, u smislu da svaki umoli Gospoda uspješno.

''Štaviše, svaki čovjek na zemlji, dali bijedan ili srećan, ima obavezu službe na sebi u držanju  ispravnih zapovijesti.  Jer ljudi, nakon kratkog vremena, će biti uklonjeni sa ovoga svijeta i njegove jake strijepnje. Tad će oni biti uključeni u svetoj, anđeoskoj službi u smislu čistoće. Oni će biti predstavljeni pred Gospodom i njegovim anđelima zarad njihovih čistih prinosa i njihove anđeoske službe. Jer njihovo zemaljsko ponašanje će biti odraženo u nebesima, i anđeli će biti njihovi prijatelji zarad njihove savršene vjere i čistote. Velik je njihovo poštovanje pred Gospodom, i nema tamo nikoga ni malog ni velikog u komu Gospod će učiniti poboljšanje, jer Gospodar želi da svako bude bez greške i prestupa.

''I sad nastavi da se utječeš Bogu sa pokajanjem za svoje prošle grehove, i ne čini više greh. Prema tome, ne ubijaj sa mačem, ne ubijaj jezikom,ne bludi sa svojim tijelom, i ne ostaj ljut do zalaska sunca. Ne daj sebi da primiš nepravednu nagradu, i ne raduj se padu tvojih neprijatelja ili tvoje braće. Ne bogohuli, čuvaj se ogovaranja. Ne gledaj na ženu sa požudnim okom. Ove stvari i šta je sa njima ti češ čuvati protiv, u smislu da svaki od vas bude spasen od gnjeva koji će biti objavljen sa neba.''

 

5 Kad je svjetina koja je bila okolo njih čula ovo, oni plakaše jednoglasno, govoreći, ''Uistinu sve što je ovaj časan čovjek rekao je vrijedno pažnje.'' Ali on osta tih, navukavši svoj ogrtač i pokrivši svoje lice.  Skup i sveštenik koji je bio prisutan, nakon tišine, reče: ''Neka odmori za malo.''

Tad anđeo Božji dođe njemu i uze ga u nebesa. Tamo je on vidio izvjesne stvari u strahu. Mnoge divlje zveri behu unutar lakog dohvata. Strane...? kao braća tako da nisu mogli vidjeti jedan drugog. Njihova lica behu kao lica kamila a neka behu kao lica pasa. Drugi behu kao lica lavova i hijena i tigrova, a neki imahu samo jedno oko.

Isak reče, ''Ja gledah i, gle, oni behu se složili oko osobe i behu požurivali ga dalje.  I kad su oni napravili znak lavovima, oni koji behu hodali sa njim povukoše se od njega. Tad lavovi okrenuše se na njega, potrgaše ga u sredini, raskomadaše ga, i prožvakahu i progutaše ga. Nakon ovog oni izbaciše ga iz njihovih usta i on se vrati u početno stanje. I nakon lavova drugi dođoše napred i učiniše istu stvar njemu. Jedan za drugim oni bi ga uzimali, i svaki od njih bi ga sažvakao, progutao ga i izbacio ga, i on bi se vratio u prvobitno stanje.'' Tad ja rekoh anđelu, ''O moj gospodare, koji je grijeh koji ovaj čovjek je učinio da bi on trebao izdržati teret kao ovaj?''

Anđeo mi odgovori, ''To je jer ovaj čovek, koga vidiš, je bio u neprijateljstvu sa svojim bližnjim za pet časova, i on umre bez da je bio pomiren sa njim. Tako je on bio predat petorici mučitelja da bi oni ga mučili celu godinu za svaki od pet sati koje je proveo kao neprijatelj svoga prijatelja.''

Tad anđeo mi reče, ''O moj voljeni Isak, vidi ovdje šezdeset mirijada koji nanose bol za svaki sat u kojem čovjek ostaje  neprijatelj svome bližnjem. On je doveden ovdje ovim stvorenjima koje muče ga, svako od njih za sat do pune godine kad se navrši ako nije činio mir i pokajao se za svoj greh prije njegova uklanjanja i njegova odvajanja iz njegova tijela.

Tad on dovede me do vatrene rijeke. Ja vidjeh kako se čuje, sa njenim valovima koji su se podizali oko trideset lakata, i njen glas bi kao kretajuća grmljavina. Ja pogledah na mnoge duše koje su uronjene u nju u dubinu oko devet lakata. Oni behu tugovali i plakali glasno i veoma jecali, oni koji behu u toj rijeci. I ta rijeka imala je mudrost u svojoj vatri, ona ne bi povredila pravedne, već samo grešne spaljujući ih. Spalilo bi svakoga od njih zarad smrada i odbojnosti mirisa koji okružuje grešnike.

Tad ja posmatrah duboku reku čiji dim je došao preda me, i ja videh grupu ljudi na dnu nje, kako vrište, plaču, svaki od njih tugujući. Anđeo mi reče, ''Pogledaj na dno da vidiš one koje si vidio na najnižoj dubini. Oni su oni koji su počinili grijeh Sodoma, uistinu, oni su zbog teške kazne.''

Tad ja videh nadglednika kažnjavanja i on je sav vatra. On bi udario vojnike pakla (svoje pomagače) i rekao im, ''Ubijte ih da bi bilo znano da Bog živi zauvek.'' Tad anđeo mi reče, ''Podignite svoje oči i pogledajte na celu lestvicu kazni.'' Ali ja rekoh anđelu, ''Moj vid ne može obuhvatiti ih zbog njihovog velikog broja, ali želim da razumijem koliko dugo ovi ljudi su da budu u ovoj muci.'' On mi reče, ''Dok Bog milosti postane milostiv i imadne milosti na njih.''

 

6 Nakon ovog anđeo me uze u nebo i ja videh Abrahama. I ja prostreh se pred njega i on primi me velikodušno, on i svi dobri. Tad svi oni dođoše zajedno i učiniše mi čast zarad moga oca. Tad oni uzeše me za ruku i vodiše me do zavjese pred prijestoljem Oca. I ja kleknuh pred njega i veličah ga sa mojim ocem i svim svetima, dok smo izgovarali hvale i glasno plakali, govoreći, ''Najsvetiji, najsvetiji, najsvetiji je Gospod Sabaot! Nebesa i zemlja su puni tvoje svete slave.''

Tad Gospod reče mi sa svoje svete visine, ''Kako je svakomu ko će imenovati njegova sina nakon mog voljenog Isaka, moj blagoslov će počivati na njemu i biti u njegovoj kući zauvek. Prekrasan je tvoj dolazak, O Abrahame, vjerni, prekrasna je tvoja loza, i divno je prisustvo ovde ove blagoslovene loze. Tako sad, sve što pitaš u ime svog voljenog sina Isaka ti češ imati danas kao zavet zauvek.''

Tad moj otac Abraham odgovori i reče, ''Tvoja je uzvišenost, O Gospode, vladaru univerzuma.'' Gospodar sa svoje svete visine reče mome ocu Abrahamu, ''Svaki čovjek koji će pozvati svoga sina imenom moga voljenoga Isaka, ili će napisati njegov vlastiti testament (ostavštinu), imati će blagoslov kome neće biti kraja, i moj blagoslov na njegov dom neće prestati. Ili ako iko da siromašnu čovjeku nešto da jede na dan praznika moga voljenoga Isaka tad ja ću ga dati tebi u mom kraljevstvu.

Tad moj otac Abraham reče, ''O Oče, Bože, vladaru svemira, iako on ne može da napiše svoj testament ili svoj zavet, neka tvoj blagoslov i tvoja milost  obuhvataju ga, jer ti si milostivi.'' Gospodar reče Abrahamu, ''Neka on nahrani gladnoga sa kruhom i ja ću dati mu mjesto u mom kraljevstvu i on će biti prisutan sa vama od prvog trenutka milenijumskog slavlja.''

Bog spasitelj također je rekao mome ocu Abrahamu, ''I ako on je tako siromašan da on ne nalazi hljeba u svojoj kući, tad daj mu da provede celu noć slaveći uspomenu moga voljenoga Isaka bez spavanja i ja ću dati mu nasljeđe u mom kraljevstvu.''

Moj otac Abraham reče, ''I ako on je slab i ne može izdržati bdijenje, tad neka tvoja milost i sažaljenje opet obuhvataju ga.'' Tako Gospod reče mu, ''Tad neka on prinese malo tamjana u moje ime u spomen na mog voljenog Isaka, tvog sina. I ako bude da on ne zna kako da čita, tad pusti ga da čuje čitanje od onoga ko može da čita. Ako on ne može da učini ijedno od ovih stvari, tad neka uđe u kuću, zaključa vrata iza sebe, i moli stotinu molitvi i pokajanja, tad ja ga dati tebi kao sina u mom kraljevstvu. Ali iznad i preko svega ovog, neka prinese žrtvu na spomen dan na mog voljenog Isaka. I svi oni koji će učiniti sve što sam rekao biti će im dato nasleđe kraljevstva u mojim nebesima. I svi koji uzmu bol da napišu njihove testamente i zavjete i životne priče, i pokažu milost ako samo dajući čašu hladne vode, i vjeruju sa celim svojim srcima – sa njima će biti moja snaga i moj Sveti Duh zarad napredka njihovih poslova u svijetu. Neće biti nijedne nevolje u njihovom odilasku sa ovoga svijeta, Ja ću im dati život u mome kraljevstvu, i oni će biti prisutni od prvog trenutka milenijumskog (tisućljetnog ?) slavlja. Mir neka je s tobom, O moji voljeni, sveci!''

Kad je završio sav ovaj govor, nebeska bića počela su da plaču, govoreći, ''Najsvetiji, najsvetiji, najsvetiji je Gospod, Sabaot! Nebo i zemlja su ispunjeni sa tvojom svetom slavom.'' Otac koji upravlja svime odgovori sa ovoga svetoga mjesta i reče, ''O Mihaele, moj vjerni slugo, pozovi sve unutar anđele i sve svete.'' Tad on pope se na kola (kočije) serafima, dok je kerubim išao ispred (sa anđelima, I kad oni su došli do ležaja oca Isaka, naš otac Isak odmah je gledao lice našega Gospoda, pun radosti prema njemu. On je plakao, ''Dobro je da si došao, moj Gospode, sa tvojim velikim arhanđelom, Mihailom. Dobro je da si došao, moj Oče, sa svim svetima.'')

Kad on reče ovo, Jakov bi veoma uznemiren i on je priklonio se svome ocu i poljubio ga, plačući. Tad naš otac Isak podiže ga gore i napravi znak k njemu, dajući mu savjet sa očima, misleći, ''Budi miran, moj sine.'' Tako Abraham reče Gospodu, ''O Gospode, sjeti se također moga unuka Jakova.''

Tad Gospod reče mu, ''Moja sila će biti s njim, on će veličati moje ime, on će postati gospodar zemlje obećanja, i neprijatelj neće držati prevagu nada njim.'' I naš otac Isak reče, ''Jakov, moj voljeni sine, drži moje naredbe koje sam položio danas da sačuvaš moje tijelo.  Ne skrnavi sliku Božiju kako postupaš s njom, jer slika čovjeka je učinjena kao slika Boga, i Bog će ti učiniti prema tomu u vremenu kad ga sretneš i vidiš licem u lice. On je prvi i poslednji, kako su proroci rekli.''

 

7. Kad je Isak rekao ovo, Gospodar uze njegovu dušu iz njegova tijela i bila je bijela kao snijeg, on uze posjedništvo nada njom i odnese je sa njim na svojim svetim kočijama (kola) i uznese se sa njima do nebesa, dok su keribimi pjevali hvale pred njim, kao i njegovi sveti anđeli. Gospod ga je smjestio u kraljevstvo nebesko, i sve što naš otac je želio od izobila blagoslova od Boga on je imao, uključujući ispunjenje njegova saveza vječno.

 

8 Takva je smrt našega oca Abrahama i našeg oca Isaka, sina Abrahama, na dvadeset osmi dan mjeseca Misra, na ovaj dan. Ovaj dan mi smo posvetili i označili. I na dan kad naš otac Abraham je prinio žrtvu Bogu, na dvadeset osmi dan mjeseca Ašmira, nebesa i zemlja bi ispunjena sa ugodnim mirisom njegova puta života pred Bogom.

I naš otac Isak je bio kao srebro koje je gorjelo, topljeno, očišćeno, i profinjeno u vatri; tako i svako tko dođe od našega oca Isaka, oca očeva. Na dan kad Abraham, otac očeva, prinese ga kao žrtvu Bogu, miris njegove žrtve uzdigao se do vea zavjese onoga koji upravlja svime.

Blagosloven je svako ko pokazuje milost na spomen dan oca očeva, našega oca Abrahama i našega oca Isaka, jer svako od njih će imati stanovanje u kraljevstvu nebeskom, jer naš Gospod je učinio sa njima istinski savez zauvek. I on će ga držati za njih i za one koji dolaze nakon njih, govoreći im, ''Koja god osoba pokaže milost u ime mog voljenoga Isaka, evp Ja ću dati ga tebi u kraljevstvu nebesa i on će biti prisutan s njima u prvom trenutku milenijskog slavlja da slavi sa njima u večnome svetlu u kraljevstvu našeg Vladara i našega Boga i našega Kralja i našega Spasitelja, Isusa Mesije. On je onaj komu je sva slava, i dostojanstvo, i veličanstvo i vlast i uvažavanje i čast i hvala i divljenje, uz milostivog Oca i Svetoga Duha sad i za svo vreme, i u svu večnost i zauvek i uvek, amen!

9  Sprovod našega oca Isaka je završen. Hvala i Slava Bogu, uvijek, zauvijek, i večno.

Monday, October 5, 2020

Apokalipsa (otkrivenje) Danielovo

Ovo delo koje sam prvo prevodio iz Charlesworthove zbirke pseudoepigrafa, ne znam kao i u slučaju Ilijine apokalipse da li da je postavim. Ilijinu apokalipsu bih i mogao postaviti, ali rečnik u ovom takozvanom otkrivenju koji je pripisan Danilu, proroku Danielu, ima nešto što ja nisam uobičavao nailaziti u vjerskoj literaturi. Dakle bitan je način na koji se nešto govori ili o nečemu, uopšte neću citirati. To je razlog zašto neka važnija dela pseudoepigrafi koji su reprezentativni i originalni ne bi trebali biti uvršteni u istu kategoriju sa ovim delom, ili ovo delo umanjuje vrednost drugih dela i samu kategoriju, kako ja to nazivam ''Trećeg Biblijskog kruga'', nakon drugog koji su apokrifi to jest deuterokanon, govorim koliko znam, a malo znam, i grešim, to svesno kažem, za razliku od Charleswortha ja ovo delo ne bih uvrstio u knjigu u kolekciju, ako i bi onda bi bilo na kraju jasno odvojeno.

Drugi problem u ovom otkrivenju se spominje Konstantin kao da je bitna figura za jednog Daniela, možda i da je, treba imati na um kad su datirana ova dela a kad je živeo Daniel. Ako o Konstantinu govorimo nešto, onda treba znati i za drugo, ako govorimo o plusu, ne mogu da se ukaže i na minus i sumnjivost svega što je Konstantin činio, osim plusa, jer recemo uveo je lažnu veru u Hrišćanstvo paganizam do današnjih dana funkcionira tako, iskoristio je hrišćanstvo za potrebe države i tako ugrozio hrišćanstvo. Šta o njegovom viđenju krsta pred Rimom, možemo verovati, ili ne. Ja ne govorim protiv Konstantina jer ne znam, samo ukazujem i na drugu stranu i tako je to danas u današnjem svetu i tako je rađeno i prije, nažalost. Zato Fatiha u Kur'anu kaže židovi su srdžbu izazvali a kršćani su zalutali - zalutali, to je tumačenje koje se nalazi u delu fatihe.

Prevodeći ove tekstvove, često se dešava i mimo problema životnih koji su tu da nisam prisutan pri prevođenju i u samom čitanju teksta, to se dešava i kad sam veoma dobro usmjeren da mi se čini i nevažnim čitati, već samo prevodim, kao kao učim Kur'an učim a ne razmišljam o tekstu već o stvarima koje mi dođu u glavu bilo svakodnevnice, bilo bilo o čemu da razmišljam. Dakle bivam prevodeći čitajući tekst ne u potpunosti usredsređen na smisao teksta, a i u duhovnom stanju sam, načitanosti nije da se hvalim, pa kao da se ne zamaram samo prevodim, znam trebalo bi razumijevati tekst, tako mi se događalo, tako se dešava.

Što se tiče ove apokalipse to je to, nisam zapazio ništa toliko bitno, niti mislim da je ovo Danielovo proroka delo, kao ni ono koptsko Danielovo otkrivenje koje sam prešao nakon ovog i neću da ih objavljujem. Inaće navodi se da ima skoro oko deset otkrivenja pripisanih Danielu. Ono koptsko stoji da je pisano oko 12 veka.

Ne mislim da su ova dela koja sam spomenuo, tri najviše, uopšte bitna, da ne kvarimo lepotu drugih dela u kategoriji pseudoepigrafa.

Thursday, October 1, 2020

Ezrina pitanja

Questions of Ezra


Ezrina pitanja

 

Pitanja proroka Ezre anđelu Gospodnjem u pogledu duša ljudi

 

Pregled A

 

Koja je sudbina pravednika i grešnika?

Ezra prorok vidje anđela Božijeg i pita ga pitanje za pitanjem. I anđeo priđe mu i reče šta će biti na svršetku. Prorok špita anđela i reče, ''Šta je Bog pripremio za pravedne i za grešnike? I u vreme u koji kraj dana stiže, šta će postati od njih? Gde oni idu, na slavu ili na muke? Anđeo odgovori i reče proroku, ''Veliki užitak i  večno svetlo je pripravljeno za pravedne a za grešnike je pripremljena vanjska tama i večna vatra. Prorok reče anđelu, ''Gospode, tko od živih nije grešio protiv Boga? I ako je tako, blagoslovene su zveri i ptice koje ne čekaju oživljenje (uskrsnuće) i ne očekuju kraj. Ako češ krunisati pravedne, koji su izdržali sva mučenja, i proroke i mučenike kad oni uzimaše kamenje i sa čekićem su udarali njihova lica dok njihova iznutrica nije viđena, oni su mučeni zarad tebe. Imaj milosti na nas grešnike koji su uzeti i vezani od Satane.

 

Prorok prekoren

Anđeo odgovori i reče, ''Ako ima netko iznad tebe, ne pričaj s njim više, inače veliko zlo će te snaći.'' Prorok reče anđelu, ''Gospode, Pričao bih još malo sa tobom, odgovori mi! Kada dan kraja dođe i on uzme moju dušu, hoće li je dodijeliti mjestu kazne ili mjestu časti do Parouzije (drugog dolaska Hrista)? (...)

 

Krajnji dan (Sudnji dan)

Anđel odgovori i reče, ''Ne čekaj do krajnjeg dana, već kao leteći orao požuri da činiš dobra dela i milost. Jer taj dan je zastrašujuč, brz i strog. On ne dozvoljava brigu za decom ili posedom. On dolazi i stiže iznenadno kao netko bezmilostiv i nepristran, on zarobljuje neočekivano, zasigurno. Bilo da plače ili tuguje, on neće imati milosti.

 

Dobri i zli anđeli

''Ali kad dan kraja dođe, dobar anđeo dođe do dobre duše i zao do zle. Baš kako neko poslan kraljevima činiteljima zlih djela i dobrih dela uzvrati dobro dobromu i zlo zlomu, čak na isti način dobar anđeo dolazi dobroj duši i zao zloj. Ne da anđeo je zao, već čovečja dela su zla. On uzima dušu, dovodi je do istoka, oni prolaze kroz mraz, kroz snijeg, kroz tamu, kroz tuču, kroz led, kroz oluju, kroz sile Satane, kroz tokove, kroz vetrove strašnih kiša, kroz užasne i zapanjujuće puteve, kroz uske tjesnace, i kroz visoke planine. O čudesni putevi, jer jedna stopa je iza druge i prije nje su vatrene rijeke! Prorok bi začuđen i reče, ''O, taj čudesan i strašan put!''

 

 

Sedam stepenica do Božanstva

Anđeo reče, ''Tome putu ima sedam mjesta i sedam stepenika do Božanstva, ako mogu učiniti nekog da prođe njime. Jer prvi stan je zao i čudesan, druge strašljiv i neopisiv, treći pakao i ledeno hladan, četvrti svađe i ratovi, u petom, potom , istraživanje – je li pravedan, on sija, i ako je grešnik, on je potamnjen, u šestom, tad, duša pravednog čoveka sija kao sunce, u sedmom, potom, dovodeći ga , Ja učinih pristup velikom prijestolju Božanstva, nasuprot vrtu, u lice slave Božije gde uzvišeno svetlo je.

 

 

Bog ne može biti viđen

Prorok reče anđelu, ''Moj gospode, kad si učinio da on prođe kroz takve strahote, kroz svađe, kroz ratove, kroz goruću vrelinu, zašto ne učiniš da sretne Božanstvo, radije nego da učiniš da priđe samo prijestolju? '' Anđeo reče proroku, ''Ti si jedan glupi čovek i ti misliš prema ljudskoj prirodi. Ja sam anđeo i ja stalno služim Bogu, i ja nisam vidio lice Božje. Kako ti kažeš sa grešan čovek treba da sretne Božanstvo? Jer Božanstvo je strašno i čudesno i tko smije da pogleda prema nestvorenom Božanstvu? Ako čovjek bi pogledao on bi se otopio kao vosak pred licem Božjim, jer Božanstvo je vatreno i čudesno. Za takve čuvari stoje okolo prijestolja Božanstva.

 

Oni okolo božanskog prijestolja

''Imaju mjesta,...'' šupljine, vatreni, nosači pojasa, i lampi. U tom mjestu su gromovi, zemljotresi, svađe, ratovi, vrelina, nosači vatre, plameni rojevi, i vatrene sile. Oko njega su bestjelesni serafimi, šestokrilni heruvimi. Sa dva krila oni pokrivaju njihovo lice, i sa dva krila njihove noge, leteći sa dva, oni plaču, ''Svet, svet, Svet Gospod nad Vojskama, nebesa i zemlja su puni njegove slave. Takvi čuvari stoje okolo prijestolja Božanstva.

 

 

Oslobođenje duše od Satane

Prorok upita anđela i reče, ''Gospode, šta će postati od nas, jer mi smo svi grešnici i uhvaćeni rukama Satane? Sad, na koji način smo mi izbavljeni ili tko će izbaviti nas iz njegovih ruku? Anđeo odgovori i reče, ''Ako netko ostane nakon smrti, otac ili majka ili brat ili sestra ili sin ili kćer ili ijedan drugi Hrišćan, i on nudi molitve, sa postom, za četrdeset dana, tad biti će veliki odmor i milost kroz žrtvu Hrista. Jer Hrist je žrtvovan zarad nas na krstu i za šest doba on izbavi naše duše iz ruku Satane. Kako je duša izbavljena kroz to pobožno prineseno od sveštenika, ako on ispuni četrdeset dana na takav način kakav je ugodan Bogu! Za četrdeset dana on će ostati u crkvi ne idući na javna mjesta, ali od vremena do vremena će izgovarati Psalme Davidove zajedno sa molitvama. To je što izvodi iz ruku Satane. Ako ne, daj siromašnima.

 

 

Priroda molitve

''Jer vaše molitve su ovakve: baš kao što ratar izlazi, dolazi da seje, i izdanci izbijaju radosni i zahvalni i žele da daju brojne plodove, i trnje i korovi također dolaze i dave ga i ne daju brojnim plodovima da se sakupe. Slično, također ti, kad uđeš unutar crkve i želiš da prineseš molitve pred Boga, brige ovoga svijeta i obmana od veličine bogatstva izlazi i guši te i ne da da brojni plodovi budu posijani. Jer ako tvoja molitva bi bila kao ona Mojsija plakana za četrdeset dana i govorio sa Bogom usta na usta, tako također Ilija bi uzet u nebesa u vatrenim kočijama, tako i Daniel također je molio u lavljem brlogu...

                                                                         (Vidi Pregled B, 10-14.)

 

 

Pregled B

On vidje anđela Božijeg i pita u pogledu pravednika i grešnika kad oni izlaze iz ovoga svijeta. Anđeo reče, ''Za pravedne tamo je svjetlo i mir, večni život, ali za grešnike, večne muke.'' Ezra reče, ''Ako je tako, tad blagoslovene su životinje i zvijeri poljske i gmizajuća bića i ptice nebeske koje ne čekaju oživljenje i sud.'' Anđeo reče, ''Ti grešiš u govorenju ovog, jer Bog je učinio sve zarad čoveka i čoveka zarad Boga. I one stvari u kojima Bog nađe čoveka, time je suđen.'' Ezra reče, ''Kada uzmeš duše ljudi, gde češ ih odvesti?'' Anđeo reče, ''Ja odnosim duše pravednika da obožavaju Boga i utvrdim ih u gornjim nebesima, a duše grešnika su uhvaćene od demona koji su zatvoreni (ispod nebesa) u atmosferi.''I Ezra reče, ''A kad će duša uhvaćena od Satane biti izbavljeva?'' Anđeo reče, ''Kada duša ima nekog kao dobro sećanje u ovome sijetu, ovaj oslobađa je od Satane kroz molitvu i djela milosti.'' Ezra reče, ''Na koji način?'' Anđeo reče, ''Molitvom, djelima milosti, žrtvama.'' Ezra reče ''Ako grešnikova duša nema dobru uspomenu, koja pomaže mu, šta će se dogoditi njemu? Anđeo mu reče, ''Takav je u rukama Satane do dolaska Hrista, kad truba Gabrielova se čuje. Tad duše su oslobođene iz ruku Satane i lete dole iz atmosfere. I oni dođu i ujedinjeni su svaka sa svojim tijelom koje je vraćeno u prah i koji zvuk trube je podigao i obnovio. I oni se dižu pred Hrista našeg Boga koji dolazi da sudi onima na zemlji, to je pravednik i zli, i uzvraća svakome po njegovim delima.''

Kroz molbu tvojih božanskih govora proroka, imaj milosti na čitaoce ovog pisanija.

lamentacije proroka jeremije...

 iz jutarnjeg rednog preslusavanja

 

Michel Lambert: Leçons de Ténèbres [Marc Mauillon] 

 

Michel Lambert (c1610-1696)


Leçons de Ténèbres
de Mercredi, Jeudi et Vendredi saints

(Premier cycle 1662-63)

Marc Mauillon (baritone)
Myriam Rignol (viola da gamba)
Thibaut Roussel (theorbo)
Marouan Mankar-Bennis (organ, harpsichord)

(2CD, flac image, log, cue, booklet)
(by courtesy of Roy@Susato)

 

https://susato.blogspot.com/2019/06/michel-lambert-lecons-de-tenebres-marc.html

 

 


 


 

Wednesday, September 30, 2020

Rasprava Šema

Treatise of Shem


Rasprava Šema

 

Rasprava sačinjena od Šema, sina Nojevog, u pogledu početka godine I štagod se dogodi u njoj

 

1 Ako godina počene u Ovnu, godina će biti mršava. Čak njene četvoronožne životinje će umreti, I mnogi oblaci neće biti vidljivi niti se pojaviti. I opet neće doseći potrebnu visinu, ali njena raž će doseći dobru visinu I biti će požnjevena. A Rijeka Nil će preteći svoj nivo. I kralj Rimljana neće ostati u jednom mjestu. I zvijezde nebeske će biti raširene kao iskre vatre, I mjesec će biti pomračen. I prvo žito će umreti, ali zadnje žito će biti požeto. I od pashe do Nove Godine usjevi će imati plemenjače. I godina biti će loša, jer velik rat I bijeda će se desiti na svoj zemlji, a naročito u zemlji Egipat. I mnogi brodovi biti će uništeni kad budu na morskim valovima. I ulje će biti cenjeno u Africi, ali pšenica će biti smanjene vrednosti u Damasku I Hauranu, ali u Palestini biti će cenjena. I u tom kraju biti će različitih bolesti, I ljudskih bolesti čak borbi će se dogoditi u njoj. Ali biti će dopušteno izbeći iz nje I biti oslobođen.

2 I ako godina počne u Biku: Svako čije ime sadrži Bet, ili Jud, ili Kaf će postati bolestan, ili biti ranjen železom (oružje). I biti će borbe. I vjetar će ići iz Egipta I ispuniti će čitavu zemlju. I u toj godini biti će pšenice I izobilno kiša, ali velikaši zemlje I okružujučih oblasti će uništiti usjeve. I kiša ove godine će biti uzdržana tri mjeseca, I potom proizvod će biti neizmerno skup za trideset I šest dana. I mnogi ljudi će umreti od bolesti grla, tad mršavost će prestati. I prvo žito će stradati na isti način, ali zadnje žito će biti požeto. A ječam I sušeni grašak će također biti požet. I đavoli će napadati ljude ali neće ih ozlijediti ni na koji način. I dva kralja će suprotstaviti se jedan drugom. I velika Rijeka Nil će uzdići se iznad svoga korita. Oni koji sun a brodu usred mora ili ljudi koji sun a moru biti će u ozbiljnoj bijedi. Ali na kraju godine biti će veliki blagoslov.

3. I ako godina počne u Blizancima: Mjesec će biti lijep I sjeverni vjetar će duvati I kiša će doći iz njega. I svako čije ime je Tav, ili Het, ili Mim će imati na licu gubu ili biljeg. I u početku godine biti će okrutan rat. I biti će proljetnih kiša I žito će biti dobro I lijepo, I naročito žito koje je bilo navodnjavano. I miševi će se umnožiti na zemlji. I Rimljani I Parćani će činiti ljute ratove jedan s drugim. I Rimljani će ići brodovima na moru, tad oni će učiniti rat I uništiti Parćane. I zli ljudi će ići svijetom I činiti zlo, tad tamo biti će strepnje I teške bijede. Ali na kraju godine biti će napredak, čak Rijeka Nil će preteći izobilno.

4 I ako godina počne u Raku, u početku godine biti će višak proizvoda I ljudi će biti zdravi. I Nil će preteći polovinu svog uobičajenog nivoa. A Aleksandrija će biti unesrećena, I bijeda od pomora će biti u njoj. I zvijezde će sjati veličanstveno jer mjesec će biti pomračen. I mnogi brodovi će biti uništeni u moru. I u početku godine pšenica I ječam će biti skupi. I vjetrovi će jačati, tad mnogi ljudi će biti bolestni od stija očiju I od kašlja I povraćanja. I vina će biti izobilno, ali bikovi, I ovce I mala stoka će stradati, čak sušeni grašak će stradati. Ali ulje će nadoknaditi ih. Tad na kraju godine žetva će biti zamorna za devet dana, I potom biti će kiše. I veliki blagoslov će biti u ovoj godini.

5 I ako godina počne u Lavu: Biti će prolećnih kiša, tada zemlja će biti lišena severnih vetrova. I žito će uživati, jer uistinu hrana ljudi će biti dobra. I pšenica I riža I suhi grašak će biti skupi, a pšenica mora biti navodnjavana. I ulje I datule će biti skupe. I biti će bolesti među ljudima. I trudne žene I mala stoka će umreti. A kralj će zapinjati sa kraljem. I veliki skakavci će doći I neće popustiti, već nešto postepeno će vitlati u krugovima I smanjiti zajedno. A Rijeka Nil će preteći najviši nivo. I ljudi će imati glavobolju. Tad na kraju godine biti će mnogo kiše.

6 I ako godina počne u Djevici, svako čije ime sadrži Jud ili Semkat, I Bet i Nun, biti će bolestan I opljačkan, I pobeći će iz svoje kuće. I ova nesreća će se dogoditi na početku godine. I nedostatak vode biti će u svakom bunaru. I prvo žito neće napredovati. I ljudi će trpjeti mnoge jadi u zimu I ljeto. Ali poslednje žito će biti požeto I biti će dobro. I proizvodi će biti skupi u Hauranu I Bituniji, ali na kraju godine neće biti skupi. Čak vina biti će manje skupo I prijatno. I datula biti će izobilno. Ali ulje će biti skupo. I pšenica I ječam će biti cenjeni, a sušen grašak će biti manje vrednosti. I kiša će okasniti I neće pasti na zemlju do trideset dana prije Pashe praznika. I kralj će se sukobiti sa kraljem I ubiti ga. A Aleksandrija će biti izgubljena. I Nil neće preteći. I mnogi brodovi će biti  uništeni. Ali na kraju godine biti će viška svega.

7 I ako godina počne u Vagi: Biti će prolećnih kiša. I godina će se preobraziti. I ljudi će biti pošteđeni od istočnoga vetra. A smokvino drveće neće proizvesti ploda. Ali datula I ulja biti će izobilno. Ali vino biti će skupo. I pšenica će biti cenjena veoma. I skakavci će se pojaviti. I težak rat će se dogoditi u Africi. I ljudi će imati teške bolesti. A u sredini godine kiša će biti uzdržana za dvadeset dana. I obrađivana pšenica neće sazreti dobro. I sve zemlje biti će dobre. I svako čije ime je Jud ili Bet biti će bolestan, I imati će mnogo strepnje, I ići će u progonstvo iz svoje zemlje. A vino će biti oštećeno. I preljub će porasti, I razuzdana želja će se uvećati. I kralj će stajati na jednomu mjestu. I snaga će ostaviti zemlju. I velikaši će pobeći ka moru, tamo biti će između njih u moru ljuti rat. I biti će u Galileji jak zemljotres. I pljačkaši će se sakupiti u Hauranu I Damasku. A Rijeka Nil će preteći najviši nivo. I teške pošasti će se dogoditi u Egiptu, I biti će u Galileji kao u Bet Barduni (Mjestu mazgi?). Ljudi će biti u nevolji zarad nedostatka kiše.

8 I ako godina počene u Škorpiji: Sjeverni vjetar će duvati na početku godine, I biti će mnogo proljećnih kiša. I na kraju godine sve će biti skupo. I kiša će utišati dok ljudi izgovaraju molbe I molitve I traže sa milošću živoga Boga. I biti će bolesti među ženama I koje su trudne. I mnogi ljudi zarad nevolja će otići iz svojih zemalja. I pšenica I ječam će biti požeti veoma malo, ali suhi grašak će biti požet. I biti će dovoljno vina I ulja. I čirevi će rasti unutar tijela ljudi ali ih neće povrediti. I Nil će preteći polovinu svog uobičajenog nivoa. I biti će šaputanja nadi za malom stokom. I svako čije ime je Tav ili Jud će postati bolestan, ali će povratiti zdravlje. I svako rođen u Škorpiji će preživeti rođenje, ali na kraju godine biti će ubijen.

9 I ako godina počne u Strijelcu: Svako čije ime sadrži Bet ili Pe će imati bijedu I jake bolesti, I u početku godine će narasti ozbiljnosti. I ljudi u mnogim mjestima će biti u nevolji. I u zemlji Egipta tamo će biti posejano samo veoma malo. I u sredini godine biti će mnogo kiše. Ali ljudi će sakupljati proizvode u žitnice jer slijedi suša. I žito neće biti ukusno. Čak na kraju godine neće biti dobro. Ali vino I ulje će biti smatrani dobrim. I preljub će narasti I sitna stoka će umreti.

10 I ako godina počne u Jarcu: Svako čije ime sadrži Kef će postati bolestan I biti će opljačkan I ranjen mačem. I istokčni vjetar će vladati godinom. I svako će posejati rano, posledni koji seju biti će neuspješni. I u početku godine sve će biti skupo. Valovi I oluje će se povećati, tako da oni koji sun a moru će umreti. I u sredini godine proizvodi će biti skupi. I lopovi će se umnožiti. I službenici vlasti će biti okrutni. Čak ose I mali gmizavci na zemlji će se uvećati, I oni će ozlijediti mnoge ljude. I mnogi ljudi će preći iz jednog mjesta u drugo zarad postojećeg rata. I ratovi će se uvećati na zemlji. Tad na kraju godine kiše će se smanjiti. I u nekim mjestima žito će biti požeto, ali u drugim mjestima žito će stradati. I biti će bolesti u Damasku I u Hauranu. I biti će gladi duž morske obale. I preljub će se uvećati. I ljudi će izgovarati molbe I molitve I držati post I davati milostinju u nadi za kišom. A navodnjavano žito će biti dobro.

11 I ako godina počne u Ribi: Svako čije ime sadrži Kaf ili Mim će postati bolestan I verovatno ubijen. Godina će biti dobra. A žito će biti dobro I zdravo. I biti će proljetnih kiša. I ribarenje u moru će biti napredno. I kad more zapljuskuje brodove biti će uništeni. I ljudi će postati bolesni. I vino I ulje I pšenica, svako od njih, biti će dobro. Tad žito biti će dobro. Biti će ratova I mnogo pustošenja u gradovima, I sela će biti preobražena I premeštena iz jednog mesta u drugo. I pljačkaši će doći iz Palestine I mnogi će placate veliki rat protiv tri grada. I Rimljani nekad će biti pobedonosni I nekad lako prevladivi. I biti će velikih bolesti među ljudima. I izaći će crni čovek koji traži kraljevstvo. I kuća kraljevstva će stradati. I kralj će tražiti da razume šta ljudi govore, I opustošiti će mnoge gradove. I nitko neće moči zaustaviti ga, I strah Božji I njegovih milosti će odsutna od njega. Tad na kraju godine biti će mir I napredak među ljudima, I ljubav I sklad među svim kraljevima koji su na celoj zemlji.

12 Dio Vodolije koji je ispred Ribe, međutim zarad greške, je prepisan na sledeći način. Kada godina počne u Vodoliji, svi čije ime sadrži Lamad ili Pe će biti bolesni i krajnje uništeni od pljačkaša. I u početku godine kiše će rasti. I Nil će preteći svoj puni nivo. I Egipat će vladati nad Palestinom. Ječam će biti ubran. I jagnjad i ovce će napredovati. I zapadni vjetar će upravljati godinom. I kralj će boriti se sa kraljem. I prvo žito će napredovati, ali suhi grašak neće niknuti mnogo iako će biti ubran. I trgovci će tražiti pomoć od živoga Boga.

Monday, September 28, 2020

Sibilina proročanstva


Bismillahi rahmani rahim


ovo sporno delo, sporno možda u nečemu, opet koje ima svoju sadržinu, okvalifikovano je kao pseudoepigraf. Ja sam napravio nekakav prevod koji ima svojih nedostataka svakako, ali koji je dovoljno dobar za razumevanje u okolnostima kad ja ne znam da prevod ovoga u srpsko hrvatski uopšte postoji, ja podstičem još bolji prevod. Koga više interesira neka potraži na netu pseudoepigrafe a najbolju kolekciju napravio je Charlesworth (The Old Testament Pseudepigrapha, Vol. 1 i 2) ukucajte i dodajte pdf reč i možete skinuti pdf kojim se ja služim.

U svome toku, kao u biblijskom tekstu donosim samo prevod iako se mogu naći objašnjenja, upute teksta tako da ništa osim teksta ne donosim, kasnije kad dođe jednom na red urediti ću i neki uvod u sami tekst sa objašnjenjima, ali jel to nema ni u bibliji, već odmah tekst.

Ono što u ovome delu meni je najviše dalo objašnjenja je kako je nastala grčka mitologija, dakle stvorenja stvorena od Boga koja su stvarno postojala a koja su istrebljena, iz čega je nastala grčka mitologija a iz ove valjda rimska, a meni je ovo paralelno nekako i hinduizmu, koliko mogu shvatiti.

Budući da prevodim od početka godine to dajem sebi prostora godinu dana da se pozabavim ovim prevodima nakon čega prelazim na apokrifna evanđelja 20tak komada i potom 30tak dela apostolskih od svakog apostola ponaosob i šire, budući da za ovakvo šta se treba naći vreme i popuniti prazan prostor našeg jezika i narečja. 

Ljepota prevođenja je kao u molitvi, u približavanju (utjecanju) Bogu.


pdf

https://drive.google.com/file/d/1RwDM-n7Y0dSeWb-7wIR_5wfQCyUF0BNF/view?usp=sharing

Thursday, September 3, 2020

Vizija blagoslovenog Ezre

 

Vizija blagoslovenog Ezre

 

Datum: 4-7 vijek n.e.

 

Ezra je molio se Bogu, govoreći ''Ohrabri me, O Gospode, da se ne bojim kad vidim sudove grešnika.'' I bi mu dato sedam anđela iz pakla koji su ga nosili preko sedamdesetog stepena podzemnih predjela. I on vidje vatrena vrata, i na tim vratima on vidje dva lava leže tamo od čijih usta i nozdrva i očiju su proizilazili veliki plamenovi. Najmočniji ljudi su ulazili i prolazili kroz vatru, i nije ih doticala. I Ezra reče, ''Tko su oni, koji prolaze tako sigurno?'' Anđeli mu rekoše, ''Oni su pravedni čiji ugled je uzišao u nebesa, koji daju milostinju velikodušno, oblače nage i žele dobre želje.''

A drugi su ulazili da prođu kroz vrata, i psi su kidali ih u delove i vatra ih je proždirala. I Ezra reče, ''Tko su oni?'' Anđeli rekoše, ''Oni su nijekali Gospoda, i grešili sa ženama na Dan Gospodnji.'' I Ezra reče, ''Gospode, imaj milosti na grešnike!''

I oni odvedoše ga niže preko pedesetog stepena, i on vidje u tom mjestu ljude koji stoje u mukama. Neki su bacali vatru u njihova lica, drugi, su bičevali ih vatrenim bičevima. I zemlja je plakala glasno, govoreći, ''Bičuj ih i nemaj milosti prema njima, jer su oni radili bezbožnost nada mnom.'' I Ezra reče, ''Tko su oni,koji su u takvim mukama dnevno?'' Anđeli rekoše, ''Oni su se bili sa udanim ženama, udane žene su one koje su ukrašavale sebe ne za svoje muževe, već da ugode drugima, želeći zlo želju.' Ezra reče ''Gospode, imaj milosti prema grešnicima!''

I opet oni dovedoše ga na jug, i on vidje vatru, i siromašne i žene koje vise, i anđele koji bičuju ih sa vatrenim palicama. I Ezra reče, ''Gospode imaj milosti na grešnike! Tko su oni?'' A anđeli rekoše, ''Oni su stanovali sa njihovim majkama, želeći zlu želju.'' I Ezra reče , ''Gospode, imaj milosti na grešnike! ''

I oni ga odvedoše dole u podzemne oblasti, i on vidje kotao u kome je bio sumpor i bitumen (asfalt), i bio je zamučen kao valovi mora. I pravedni behu ulazili, a usred njega oni su hodali nad vatrenim valovima, hvaleći veliko ime Gospoda, baš kao oni što hodaju  po rosi hladne vode. I Ezra reče, ''Tko su oni?'' i anđeli rekoše, ''Oni su oni koji danima čine ispovijedanje pred Bogom i sveti sveštenici, koji donose milostinju i opiru se grehovima''. I grešnici dođoše, želeći da pređu, a anđeli pakla dođoše i potopiše ih u vatreni izvor. I iz vatre oni su plakali, govoreći, ''Gospode, imaj milosti na nas!'' Ali on nije hteo imati milosti. Glas se čuo, ali tijelo se nije vidjelo zbog vatre i mučenja. I Ezra reče, ''Tko su oni?'' Anđeo reče, ''Oni su dovedeni dole požudom svih njihovih dana, oni nisu primali strance, nisu davali milostinju, uzimali su nepravedno stvari od drugih za sebe; imali su zlu želju, zato su u mukama.''I Ezra reče, ''Gospode, imaj milosti na grešnike!''

I on je hodao kao ranije i on vidje u tajnovitom mjestu besmrtnog crva, njegovu veličinu nije moguće izračunati. I nasuprot u njegovim ustima bili su mnogi grešnici, i kad je uzeo uzdah, kao muhe su ulazile u njegova usta, tad kad je izdahnuo, one su izlazile u različitoj boji. I Ezra reče, ''Tko su oni?'' I oni rekoše, ''Oni su puni svake loše stvari i oni odlaze bez priznanja ili pokajanja.''

I on vidje osobu na vatrenom tronu, i njegovi savetnici su stajali okolo njega u vatri, i oni služahu mu od vatre i okolo svake strane. I Ezra reče, 'Tko je to?'' I anđeli rekoše, ''Taj čovjek, čije ime je Herod, je bio kralj za dugo vremena, koji , u Betlehemu Judinom, ubio je mušku djecu zarad Gospoda.'' I Ezra reče, ''Gospode sudi pravim sudom!''

I on je hodao i vidjeo ljude koji behu svezani i anđeli pakla su ubadali njihove oči sa trnjem. I Ezra reče, ''Tko su ovi?'' Anđeli rekoše, ''Oni su pokazivali strane puteve onima koji su tražili.'' Ezra reče, ''Gospode imaj milosti na grešnike!'' I on vidje djevice sa pet stotina mjera vratnih okova, kao blizu smrti, dolazeći ka zapadu. I Ezra reče, ''Tko su ovi?'' I anđeli rekoše, ''One su pokvarile nevinost prije braka.'' I tamo bi mnoštvo staraca, koji su prostrti ležali, i iznad njih liveno željezo i olovo posipano. I on reče, ''Tko su oni?'' I anđeli rekoše, ''Oni su učenjaci Zakona koji miješaju krštenje i zakon Gospodnji, jer su učeni riječima, ali nisu poticali na djela, i u ovom su suđeni.? I Ezra reče, ''Gospode imaj milosti na grešnike!''

I on vidje viziju peći, nasuprot zalazećeg sunca, gorjela sa velikom vatrom, u koju su slani mnogi kraljevi i prinčevi ovoga svijeta, i mnoge hiljade siromašnih ljudi su ih optuživali i govorili, ''Oni,kroz svoju moč, nanosili su nam bol i bacali slobodne ljude u ropstvo.'' I on vidje drugu peć, gorjela jako? sa sumporom, u koju sinovi behu bacani koji su radili loše sa rukama njihovih roditelja i uzrokovali štetu sa svojim ustima. I on vidje u zabačenom mjestu drugu peć koja je gorjela, u koju mnoge žene behu bacane. I on reče, ''Tko su oni?'' I anđeli rekoše, ''One su imale sinove u preljubu i ubile ih'' I oni maleni optuživahu ih, govoreći, ''Gospode, duše koje si nam dao te žene su uzele.'' I on reče, ''Tko su oni?'' I anđeli rekoše, ''One su ubijale svoje sinove.'' I Ezra reče, ''Gospode imaj milosti na grešnike!''

Tad Mihailo i Gavrilo dođoše i rekoše im, ''Dođite u nebesa!'' I Ezra reče, ''Da moj Gospod živi, ja neću doći dok, vidim svaki sud grešnika.'' I oni odvedoše ga dole u podzemne oblasti preko četrnaestog nivoa. I on vidje lavove i male pse koji su ležali oko vatrenih plamenova. I pravedni su dolazili kroz njih i oni su prelazili u Raj. I on vidje mnoge hiljade pravednih i njihove stanove behu najsjajniji od svih vremena.

I nakon što je video ovo, on bi uzdignut u nebesa, i on dođe do mnoštva anđela, i oni mu rekoše, ''Moli Gospoda za grešnike, '' I oni staviše ga na pogled Gospodu. I on reče, ''Gospode, imaj milosti na grešnike!'' I Gospod reče, ''Ezra, neka prime prema svojim djelima.'' A Ezra reče, ''Gospode, pokazao si više milosti životinjama. Koje jedu travu i ne uzvračaju ti slavu, nego nama; oni umiru i nemaju greha, kakogod, ti nas mučiš, žive i mrtve.'' A Gospod reče, ''U mojoj slici ja sam oblikovao čovjeka i zapovjedio da ne greši a oni su grešili; zato oni su u mukama. A izabrani su oni koji idu u vječni mir zarad priznanja, pokajanja, i darežljivi u milostinji.'' A Ezra reče, ''Gospode, šta da pravedni rade kako ne bi ušli u tvoj sud?'' A Gospod reče mu ''(kao što) sluga koji čini dobro za svog gospodara će primiti slobodu, tako također će pravedni u kraljevstvo nebesko.

Amin..